Once More Into the Breach

Finding Nonsense and Beating it Sensible

My Photo
Name:
Location: Virginia

I used to watch TV news and yell at the box. Now I jump up from the couch, sit at the computer and begin to type laughing maniacally saying "Wait until they read this." It's more fun than squashing tadpoles



Free Kareem


Subscribe to Once More Into the Breach

http://www.wikio.com

Friday, March 14, 2008

Modern Math


A loyal reader sent this by email. It is too funny not to share.

On my visit to Savannah last week I purchased a burger at Burger King
for
$1.58. The counter girl took my $2, and I was digging for my change
when I
pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there,
holding
the nickel and 3 pennies, while looking at the screen on her register.
I
sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two
quarters,
but she hailed the manager for help. While he tried to explain the
transaction to her, she stood there and cried. Why do I tell you this?
Because of the evolution in teaching math since you and I went to
school
the 1950s:

1. Teaching Math In 1950s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
4/5 of the price. What is his profit?

2. Teaching Math In 1960s
A logger sells a truckload of lumber for $100 His cost of production is

4/5 of the price, or $80. What is his profit?

3. Teaching Math In 1970s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80. Did he make a profit?

4. Teaching Math In 1980s
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production
is
$80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.

5. Teaching Math In 1990s
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of
$20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
participation after answering the question: How did the birds and
squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong
answers, and if you feel like crying, it's ok.)

6. Teaching Math In 2008
Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?

0 Comments:

|

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home